Ekonomi

Adana’da 35 yıl önce bulunan petrol yeniden aranıyor

35 yıl önce Adana’da yürütülen saha arama çalışmalarında bir tarlada petrol bulunurken, bir süre sonra ‘petrol yok’ denilerek açılan kuyu kapatıldı. O döneme şahit olanlar, petrolün aktığını belirterek, devletten burada yeniden çalışmasını istedi.

1988 yılında gerçekleştirilen petrol arama çalışmalarında Adana’nın Sarıçam ilçesine bağlı Akkuyu Mahallesi’ndeki bir tarlada petrol bulunmuştur. Ancak bir süre sonra dönemin yetkilileri petrolün kalmadığını söyleyerek kuyuyu beton dökerek kapattı. O döneme şahit olanlar, birçok yerden gelen petrol haberlerini görünce yeniden bu bölgede çalışmak istediler. O sırada çıkan petrolün 3-4 kilometre aktığını belirten görgü tanıkları, ‘Petrol yok’ diyerek kapatıldığını iddia etti.

“Petrol, doğalgaz ne varsa buradan çıktı”

Petrol çıkarıldığında orada bulunan 57 yaşındaki Mustafa Çiftçi, “1988’de petrol arama şirketi geldi. Burada kuyular açtılar, dinamit patlattılar. Buraya gelip çalıştılar, buraya gelen her mühendis ‘ Buradan yüzde 100 petrol çıkaracağız’. Biz de sevindik. Petrol çıktı, sıcaktı. Su çıktı, doğalgaz çıktı. Burada her şey çıktı. Sonra hiçbir şey çıkmadı dediler ve kapattılar” diye konuştu. o sırada olanları anlattı.

“Petrol kilometrelerce aktı”

Akkuyu Mahallesi Muhtarı Mehmet Düzgün, “1988’de burada yapılan çalışmalardan sonra petrol belli bir süre aktı. Ham petrol zifiri siyah olduğu için 3-4 kilometre derelere aktı. Daha sonra aktı. buranın yetersiz olduğunu söyleyip kapattılar. Gelmediler. Devletimizin burayı tekrar denetlemesini ve varsa petrolünü çıkarmasını istiyoruz” dedi. – ADANA

hilvanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu