Haber

Ürdün Kralı, tepkilere yol açan ‘siber suçlar’ yasasını onayladı

Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, ülkede protestolara neden olan “siber suçlar” yasasını onayladı.

Ürdün’ün resmi haber ajansı PETRA, Kral II. Abdullah’ın 6 yasa tasarısını onayladığını duyurdu.

“Siber suçlar” yasa tasarısının da yer aldığı 6 yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’de yayımlanmasının beklendiği belirtildi.

“Siber Suçlar” yasa tasarısının 15’inci maddesi, internet veya sosyal medya platformları üzerinden herhangi bir kişiye kasten saçma sapan şeyler göndermek, obur tarafından yayınlanan veya gönderilen saçmalıkları yeniden yayınlamak veya göndermek, iftira dahil olmak üzere çeşitli eylemlerde bulunanlara en az 3 ay süreyle uygulanacak. veya aşağılama. 5.000 (yaklaşık 7.000 $) ila 20.000 dinar (yaklaşık 28.000 $) arasında değişen mahkum ve para cezaları.

Söz konusu yasa tasarısı, Temmuz ayı sonunda bazı sendika ve partilerin davetiyle geniş çaplı protestolara neden olmuş ve iptali istenmiştir. Göstericiler, Kral II. Abdullah’ı “gerici” olarak nitelendirdikleri yasa tasarısını iptal etmeye davet etmişti.

Ürdün hükümeti ise 41 maddelik yasal düzenlemenin amacının “özgürlükleri kısıtlamak” değil, “yanlış bilgi”, “nefret söylemi” ve “insanları karalamak” üzerine iddialarla çaba sarf etmek olduğunu belirtti. İnternet”.

azdavayajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu