Haber

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın Yargı Denetimi Kaldırıldı.

KERİM UĞUR

Son yerel seçimlerde CHP’den Menderes Belediye Başkanı seçildi. Mustafa Kayalar Hakkında yolsuzluk iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Menderes Belediye Başkanı Kayalar ve diğer sanıkların adli kontrolü kaldırılırken, duruşma eylül ayına ertelendi. Kayalar’ın avukatı olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Küme Başkan Yardımcısı Murat Aydın, “Meclis başkanımız ve üyemiz Ertan Bey ve diğer sanıklar hakkında adli kontrol kararı kaldırılmıştır. Bu adli kontrol kararı bir hukuk manyağından başka bir şey değildir. “Sayın Başkan ve Meclis Üyesi’nin Bakanlıkça görevden alınmasının hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Sözde gerekçe yok. Cumhurbaşkanı ve Meclis’in bir an önce göreve başlamasını talep ediyoruz” dedi.

Menderes Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Temmuz 2022’de gözaltına alındıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. İki yıllık iddianame hazırlık sürecinin ardından Lider Kayalar, rüşvet aldığı iddiasıyla 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep eden dava açtı. Kayalar, bugün İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı.

Başkan Kayalar savunmasında şunları söyledi:

“Suçlamaları kabul etmiyorum. Böyle bir rüşvet almadım. Bize tebligat geldi. Bu tebligat üzerine müdürlerimizle görüştük ve bölgeye ekiplerimizi gönderdik. Burası büyük bir otel. Gruplarımız toplanmaya başladı. Burada çalışın.Sonra firma yetkilileri ile görüştük.Yetkililer bize yan taraftaki arsayı aldı emsal fazlalığı gidereceğini söyledi.Firmanın bu işi yapmasını bekledik.Bu iş olmayınca gruplarımız bir süreç yapıp inşaatı mühürledik.8-10 milyon gibi bir para cezası verdik.Yanlışlıkla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu ceza verildi.Bu süreçteki tüm süreçleri yaptığımızı düşünüyorum.Farklı bir durumumuz olmadı. Bu süreçte pandemi vardı personelimiz part-time çalışıyordu.Kolay bir iş değildi büyük bir inşaattı.Mimarlarımız mühendis memurlarımız buraya gittiler.Kolay değil büyük oteli ölçmek. sıradan bir dönemdi bu süreçte yanımızdaki alanı alacaklarını söylediler ve bakanlıkla görüştüklerini bildirdiler. Bu süreçte süreçlerimiz devam etti ve müdürlüklerimiz çalışmalarını sürdürdü. Bakanlıktan ve firmadan bir karar gelmeyince mühürlemeyi yaptık. Herhangi bir erteleme olduğunu düşünmüyoruz. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Yaklaşık 3 saat süren duruşmanın sonunda mahkeme heyeti, sanıkların adli kontrol şartının kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 22 Eylül’e erteledi.

Duruşmanın ardından Başkan Kayalar’ın vekilliğini üstlenen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, şunları söyledi:

“CUMHURBAŞKANI VE MECLİS ÜYEMİZİN DERHAL GERİ DÖNÜSÜNÜ İSTİYORUZ”

“Türkiye, her şeyi kendine göre belirleyen siyasi iktidarın totaliter anlayışının yansımasını her gün yaşıyor. Bugün üç yıldır devam eden bir yansımanın sonucu olarak buradayız. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Menderes halkının oyuyla seçilen, tamamen hayali, delilsiz, hukuksuz, içi boş tartışmalar ve dedikodularla görevden ihraç ettiler.Bu ihraçlara kılıf bulmak için yine hukuka boyun eğdiler. Muhterem lidere kamu davası açmışlar.Bu davanın ilk duruşması bugün görüldü.Mahkeme sanıkları dinledi,tanıkları dinledi.Bazı eksiklikler nedeniyle davaya eylül ayında devam edildi.Bizce mahkemece sanıklar dinlendi. Önder Bey hakkındaki iddiaların boş ve tutarsız olduğu görüldü.Hani Önder Bey ve meclis üyemiz Ertan Bey ve diğer sanıklar hakkında açılan ve yine bir hukuk manyağı olan teftiş kararını kaldırdı. Delillerin karartılması ihtimali olduğunu düşünen Menderes Sulh Ceza Hakimliği, bu delilleri karartmamak için Sayın Cumhurbaşkanı’na yurt dışına çıkma yasağı koydu. O zamandan beri bu delilin yurt dışında olmadığını söylüyoruz. Hepsi evrakta ve mahkeme önünde. Ancak bunu yapmalarının tek nedeni, delilleri görevde kalırsa delilleri karartacakları algısını yaratmak ve böylece Cumhurbaşkanı’nı görevden aldırmaktı. Şimdi mahkemenin bu kararından sonra artık İçişleri Bakanlığı’nın Sayın Cumhurbaşkanı ve Milletvekilini görevden almasının hiçbir hukuki gerekçesi kalmamıştır. Gerçek bir sebep yok. Cumhurbaşkanı ve meclisin derhal göreve iadesini talep ediyoruz. Menderes halkının iradesine saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Seçimlerde kazanamadıkları belediyeyi başka yollarla kazanmaya çalışarak demokrasiye yönelik tutumlarından vazgeçmelerini talep ediyoruz. Önder Bey’in de diğer sanıkların da, meclis üyemizin de bu belgeden dolayı ceza almayacağını tüm bu yargılama sürecinde göreceğiz. Ancak bu davanın süreci başlı başına bir cezalandırma aracı olarak kalacaktır. Duruşmada söyledim. Karşımızdaki vaka, Fransız Kafka romanı ‘Dava’da anlatılan hikâyenin yirmi birinci yüzyılda canlı ve kanlı olarak yaşandığı bir durumdur. Sayın Önder, diğer sanıkların hukuk koridorlarına sürüklenip labirentlerde dolaştırıldığı, yargılama sürecinin başlı başına bir cezalandırma aracına dönüştürüldüğü bir süreçle hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Herkes bundan emin olsun. Herkes bilsin ki, Menderes halkı, iradesini hukuksuz yollardan dizginlemeye, iradesini gasp etmeye çalışanlara asla prim vermeyecektir. Mart 2024’te vermeyecek.

“HÖT DEDİĞİNDE BİZİMLE KONUŞANLARLA BİZİ KARIŞTIRMAZLAR”

Siyasal iktidar, kaybettiği her belediyeyi idari ve hukuki imkanlarını kullanarak baskı altına almaya devam edecektir. Artmaya devam edecek. Bunu tüm belediyeler için yapacak. Kendisinde olmayan bütün belediyeler için yapacak. Seçime gideceğimiz günlerde bu konudaki çabanın sahada büyüyeceğini ve sertleşeceğini göreceğiz. Ama şunu bilsinler. Her seferinde söylüyorum. Her açıklamada söylüyorum. CHP yüz yıllık bir partidir. Kuvayi Milliye’den geldi. Bunların hiçbiri bizi en ufak bir şekilde etkilemez. Geri adım atmıyoruz, tek kelime etmiyoruz. Sıcak deyince sıra bekleyenlerle bizi karıştırmasınlar. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. CHP’nin direnişi direniştir. Cumhuriyet Halk Partisi’liler yedi düvele direnenlerin torunlarıdır. Bunu asla unutmasınlar ve direnişimizi görecekler.”

Kaynak: ANKA / Yerel

fethiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu