Haber

‘Mona Lisa bugün vuruyor’

Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran sosyal güvenlik “reformunu” protesto eden çalışanlar, 10’uncu büyük genel greve hazırlanıyor.

Grev ve protestolar nedeniyle oluşan çöp dağlarının çatışmaya dönüştüğü, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan ülkenin simgelerinden biri olan Louvre, bu sabah itibarıyla kültür çalışanları tarafından kapatıldı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre sabah saatlerinde CGT-Kültür ve SUD Kültür Solidaires sendikaları ortak basın açıklaması yaparak, “Louvre Müzesi, 2015 ortasında müze çalışanının inisiyatifiyle sabah 9’dan beri kapalı. sendikalar.”

Grevden habersiz müzenin girişine giden turistlere Louvre yetkilileri, “Müze toplumsal bir hareket nedeniyle kapalı, çarşamba günü tekrar açılacak” dedi.

Louvre’un önünde “Mona Lisa grevde” şarkısını söyleyen ve “Macron yasanı geri çek” sloganları atan kültür çalışanları, CGT üyeleri ve Sud Solidaire, yarın yapılacak büyük gösterilere kendilerinin de katılacaklarını bildirdi.

Louvre ve kültür çalışanları grevi yaptığında görüntüler oldukça renkliydi. Müzenin girişini kapatan kültür çalışanlarının taşıdığı en dikkat çekici pankart, Louvre’un en değerli eseri Leonarde da Vinci’nin “Mona Lisa” tablosundan uyarlanan pankart oldu. Mona Lisa’yı yaşlandıran ve “64’e Hayır” yazılı pankart taşıyan çalışanlar, greve uyarladıkları “Mona Lisa grevde” şarkısını seslendirdi.

Sud Solidaire sendikasının temsilcisi Mehena Bealid, bu çalışma için “Mona Lisa bugün grevde” sloganını seçtik. Çünkü Louvre bugün ziyaret edilemiyor. Mona Lisa artık yaşlı ve yorgun. En azından o da biraz dinlenebilecek. Onun da 64 yaşına karşı olduğuna dair bir pankart hazırladık. (HABER MERKEZİ)

melikgazihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu