Haber

CIA Direktörü: Putin, Wagner liderinden intikam alabilir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in isyancı Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Evgeny Prigojin’den ülkesinde intikam alabileceğini söyledi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Başkanı William Burns, katıldığı Aspen Güvenlik Forumu’nda Rus paralı asker grubu Wagner lideri Evgeny Prigojin’in Rusya’daki isyanının ardından yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Prigojin’e karşı harekete geçmek için zaman kazanmaya çalıştığından bahsetti. Söz konusu isyanın Putin’in oluşturduğu güç sisteminde önemli zafiyetleri ortaya koyduğuna dikkat çeken Burns, Putin’in Prigojing’den intikam almaya çalışabileceğini ifade etti. Burns, “Putin genellikle intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu düşünür. Prigojin cezadan kurtulursa şaşırırım,” dedi.

“CIA isyanı biliyordu”

İstihbarat teşkilatının isyanla ilgili ileri düzeyde bilgiye sahip olduğunu açıklayan CIA Başkanı Burns, isyanın Putin’in 23 yıllık iktidarında gördüğü en doğrudan saldırı olduğunu kaydetti. Burns, Putin’in bir zamanlar kendi yemek şirketinde görev yapan “Putin’in şefi” lakaplı Prigojin ile anlaşma yapmak zorunda kalmasının dikkate değer olduğunu söyledi. Burns, Ukrayna’nın savaşta daha fazla ilerleme kaydetmesi halinde Rus vatandaşlarının Prigojin’in savaşa yönelik eleştirilerini daha fazla dikkate alabileceklerini de belirtti.

Karadeniz’deki durumla ilgili de açıklamalarda bulunan CIA Başkanı Burns, Rusya’nın Karadeniz’deki gemilere saldırı düzenleyerek ve suçu Ukraynalılara atarak hileli bir operasyon yürütebileceğine dair işaretler olduğunu kaydetti. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu