Haber

Evi Yıkılan Depremzede “Hasar Yok” Bildirildi: “Nerde Deprem Vergileri? Yurt Dışından Gelen Paralar Nerede? Evlerimizin Yapılmasını İstiyoruz”

HABER: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: FURKAN ERDEM

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde oturan Hamza Mert, depremde yıkılan evinin “hasarsız” olarak bildirildiğini, ahırının “iş evi” olarak gösterildiğini belirterek, “Biz buna niye vergi verdik. şimdiye kadar devlet?Nerde deprem vergileri?Evlerimizi yapıp teslim edecek.Yurt dışından gelen paralar.Nerede? Evlerimizin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki çadır kentte kalan Hamza Mert, depremde yıkılan evinin ‘hasar yok’ raporu verildiğini söyledi. Günlerdir raporun düzeltilmesini beklediğini belirten Mert, raporda ahırının da “esnaf evi” olarak gösterildiğini kaydetti. Mert, “e-Devlet’e girdiğimde evim hasarsızdı. Ahırımı işletme olarak gösterdiler. Buna itiraz ettim, 27 gün kimse gelmedi.”

Mert, belediyelerin ve vatandaşların kendilerine yardım ettiğini ancak devlet kurumlarından gerekli yardımı alamadıklarını belirterek, “Devletten sadece AFAD ve Kızılay çadırlarını gördük, başka bir yardım alamadık.”

Hamza Mert, ilçede kiralık ev dahi bulunmadığına dikkati çekerek, “Bu devlet nerede? Bir rivayete göre ‘Yüzde 60’ı biz ödeyeceğiz, yüzde 40’ı siz ödeyeceksiniz’ diyorlar. Neden biz ödedik? Bu devlete bu zamana kadar vergi verecek misiniz? Sarsıntı vergileri nerede? Evlerimizi yapıp teslim edecek. Yurt dışından gelen paralar nereden? Evlerimiz yapılsın istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu