Haber

Hamas rehinelerin bir kısmını serbest bırakacağını duyurdu

Hamas’ın silahlı kanadından Salı günü yapılan açıklamada, yabancı rehinelerin bir kısmının önümüzdeki günlerde serbest bırakılacağı belirtildi.

İzzettin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde katıldığı bir televizyon yayınında, “Önümüzdeki günlerde belli sayıda yabancıyı serbest bırakacağımızı aracılara bildirdik.”

Hamas’ın, 7 Ekim’de İsrail’in güneyine yönelik terör saldırıları sırasında kaçırdığı 240 civarında rehineyi Gazze’de tuttuğu düşünülüyor.

Şu ana kadar dördü dolaylı diplomatik girişimlerle, biri ise İsrail ordusunun gerçekleştirdiği operasyonla olmak üzere toplam beş rehine serbest bırakıldı.

Rehinelerin bir kısmının serbest bırakılacağı yönündeki açıklama, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde İsrail askerleri ile Hamas militanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bir günde geldi. Gazze’de artan can kaybı ve insani krize ilişkin uluslararası farkındalık da artıyor.

İsrail’e tehdit: Gazze düşmanlara mezar olacak

Ebu Ubeida televizyondaki konuşmasında İsrail’e yönelik tehditlerini sürdürdü. Sözcü, “Gazze, düşmanlar, onların askerleri, siyasi ve askeri liderleri için bir mezarlık ve bataklık olacak” dedi.

İsrail, Gazze’ye hava saldırılarını sürdürürken, Hamas kontrolündeki Gazze’de Sağlık Bakanlığı, baskınlarda şu ana kadar 3 bin 500’ü çocuk olmak üzere 8 bin 525 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan son açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki mülteci kampına düzenlenen hava saldırısı sonucu en az 50 kişinin öldüğü kaydedildi.

AFP/TY,SÖ

adalarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu